Pasívny dom, v slovenských odborných kruhoch označovaný ako energeticky pasívny dom, je taký dom, ktorý by teoreticky nemal na kúrenie a chladenie za jeden rok spotrebovať žiadnu energiu. Z hľadiska energetickej bilancie, by teda nemal energiu ani spotrebovať, ani by nemal energiu produkovať, čiže by mal byť pasívny.
V praxi sa za pasívny dom považuje v Nemecku dom, ktorý nespotrebuje na vykurovanie každého metra štvorcového vykurovanej plochy viac ako 15 kWh za rok. V Rakúsku sa za pasívny dom považuje dom, ktorý nespotrebuje na vykurovanie každého metra štvorcového vykurovanej plochy viac ako 10 kWh za rok.
Podobne ako je to pri základnom kritériu pasívneho domu, ktorým je spotreba energie na vykurovanie, tak aj pri základných požiadavkách (kritériách) na konštrukciu a vyhotovenie pasívneho domu, je možné v rôznych krajinách nájsť rôzne konkrétne hodnoty týchto kritérií. Vo všetkých prípadoch sú na pasívny dom kladené tieto požiadavky:
• Strecha, vonkajšie steny domu a spodná časť domu (napríklad: základová doska) musia byť dobre tepelne izolované.
• Vonkajší plášť domu musí byť vyhotovený bez tepelných mostov, čiže tak, že na žiadnom mieste nedochádza k dobrému prenosu tepla medzi vnútrom a okolím domu.
• Vonkajší plášť domu musí byť vzduchotesný.
• Okná musia byť, okrem dostatočnej tepelnej izolácie, skonštruované tak, aby celkom za rok viac energie prepustili do domu, než z neho vypustili von.
• Dom musí byť vybavený ventiláciou so spätným získavaním energie z odvádzaného vzduchu (v zime), resp. z privádzaného vzduchu (v lete).
Je veľa detailov, ktoré spoločne rozhodujú o tom, či je daný dom nakoniec pasívnym domom. Viacero z nich nájdete uvedené na stránke Požiadavky. V tomto článku spomeniem len tieto dva hlavné detaily:
• Poloha domu voči svetovým stranám, ktorá významným spôsobom ovplyvňuje to, či sa podarí využívať energiu zo slnečného žiarenia na strane domu orientovanej na juh a nestrácať energiu oknami na strane domu orientovanej na sever.
• Základný geometrický tvar domu, z ktorého vyplýva pomer vonkajšej plochy k vnútornému objemu domu, čo výraznou mierou ovplyvňuje energetickú bilanciu domu. Z tohto pohľadu je najideálnejším tvarom guľa. Z hľadiska praktického vyhotovenia domu je najideálnejším tvarom kocka.